Proč Šmelina Cup

Šmelina Cup… Proč se memoriál Hanky Martinkové jmenuje „Šmelina Cup“? Zní to trochu hanlivě… Pro ty z vás, kdo si kladou tuto otázku, jsou určeny následující řádky.

Byly jednou dvě kamarádky z plavecké třídy – Hanka Pachlová a Hanka Fröhlichová (provdaná Martinková). Byly spolu pořád – ve škole, na tréninku, cestou z tréninku, na závodech… Nerozlučné přítelkyně. Jednou jely s prvoligovým plaveckým družstvem na soustředění do Lipska pod vedením trenéra Jana Perka. Trénovalo se ve venkovním 50m bazéně a bylo tak chladno, že voda byla teplejší než vzduch, a tak se nad hladinou vznášela hustá pára a mlha.  Jednoho dne se Hanka Pachlová necítila zrovna v náladě na trénování, a protože trenér díky mlze nedohlédl až na konec „padesátky“, doplavala vždycky jen do půlky bazénu, kde se otočila a plavala zpět. Všimla si toho její spoluplavkyně Dana Perková, která nelenila a začala na ni volat: „Šmelina, šmelina!!“, aby upozornila na podvádění. Hance Pachlové už přezdívka zůstala, a protože byly pořád s Hankou Fröhlichovou – obě Hanky, obě přibližně stejně staré, stejně velké – začalo se „Šmeliny“ říkat oběma. Postupem let přezdívka ztratila svůj hanlivý nádech a i poté, co se Hanka P. odstěhovala do Švýcarska, zůstaly „Šmeliny“ i nadále v kontaktu a oslovovaly se láskyplně „Šmeli“.

Tento příběh jsme Vám mohli prozradit jen díky laskavosti Hanky P., nyní Hany Cap, která na sebe malý prohřešek z mládí prozradila a zdůrazňovala, že Hanka Martinková tehdy na „šmelení“ neměla žádný podíl a k přezdívce přišla jen shodou okolností. Tolik k názvu.

K memoriálu samotnému už jen krátce. Myšlenka na jeho uspořádání se zrodila po Hančině pohřbu, když jsme viděly, kolik lidí se s ní přišlo rozloučit, a kolik lidí tedy zřejmě nějakým způsobem ovlivnila. Chceme si na ni zavzpomínat v prostředí, které bylo jejím životem. Způsobem, který milovala: plaváním spojeným s legrací. Chceme vyjádřit, že nám moc chybí, že bychom ji tady ještě potřebovali. Chceme jí znovu poděkovat za všechno, co nás – nejen v plavání – naučila. A jsme moc rády, že nechceme sami.

Tak HURÁ DO VODY – pokud možno s úsměvem. Vzpomeňte si na dobu své vrcholné plavecké formy a zkuste přemluvit své tělo, ať si vzpomene taky. :-)

PŘIPRAVTE SE – NA MÍSTA – START!

Vyhledávání

Kontakt

PLAVECKÝ KLUB ZLÍN® z. s.
Hradská 854
761 05 Zlín

e-mail

info@zlinswim.cz